Digital House Digital Agency

Google, kimsenin beklemediği bu özelliği kullanıma açtı!

Elon Musk sonrası Twitter’da başlayan mavi tik çılgınlığı şimdi de Gmail hesaplarına geliyor. Google tarafından yapılan açıklama sonrasında, Gmail hesaplarının gerçekliğini belirlemek için mavi tik dağıtılmaya başlanacak.

Gmail’de gerçek hesaplar mavi tik alacak

Google kısa süre önce Gmail için güvenlik önlemlerini artıran yeni katmanını duyurdu. Bu özellik, kullanıcıları kandırarak hassas bilgileri ele geçiren kimlik avı dolandırıcılıklarını önleyecek gibi görünüyor. Artık şirket, kurum veya tanınmış kişilerin e-postalarının yanında doğrulama işareti görünecek.

Google’ın yaptığı açıklamaya göre kimliğini doğrulamış bir şirketten e-posta aldığınızda, gelen kutunuzda şirket adının yanında mavi bir onay işareti de göreceksiniz. Bu güncelleme, Google’ın geçen yıl Gmail’de test etmeye başladığı Mesaj için Marka Göstergeleri (BIMI) teknolojisinin bir parçası olacak.

Gmail’de mavi tik işaretinin üzerine geldiğinizde, “Bu e-postayı gönderen, profil resmindeki alan adını ve logonun sahibi olduğunu doğruladı” yazan bir açılır pencere göreceksiniz. Bu, Google’ın e-postayı alan kişilerin gönderenin gerçek olup olmadığını anlaması için detaylı bilgi sağlayacağı anlamına geliyor.

Diğer e-posta hizmetlerinde ise böyle bir özelliğin henüz olmadığını belirtelim. Ancak şirketlerin kurumsal e-postalarını nasıl doğrulayacağına dair detaylar da şimdilik belirsizliğini koruyor. Google’ın bir başvuru sistemi açacağını düşünüyoruz.

Google, Android'de yeni tasarımına kavuşuyor!

Kimlik avı dolandırıcılıklarının yaygınlığı göz önüne alındığında, Google’ın bu hamlesinin dikkat çekici olduğunu belirtmek gerekiyor.

Kaynak

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir