Digital House Digital Agency

Google’dan ChatGPT’ye karşı yapay zeka ittifakı!

ChatGPT başta olmak üzere popüler sohbet botlarının yükselişi, Google’ın yapay zeka ekiplerini harekete geçirdi. Yazılım devi, iki yan kuruluşu olan Google Brain ve DeepMind’ı tek çatı altında birleştirdiğini açıkladı. Google, yapay zeka araştırma bölümünün büyük ölçüde yeniden yapılandırdığını duyurdu.

Google Brain ve DeepMind birleşti: Google DeepMind

Google, yapay zeka takımlarında yeniden yapılanmaya gidiyor. Şirketin bu hareketi, dünyanın önde gelen araştırma gruplarından ikisini bir araya getirecek. Yapay zekaya yönelik araştırmalar tek bir plan üzerinden yürütülecek.

Google, Bard'ı ChatGPT verileriyle eğittiği iddiasına yanıt verdi!

Yeni kurulan Google DeepMind’ın yönetim ekibinde, DeepMind firmasının eski CEO’su Demis Hassabis ve Google’ın Yapay Zeka Takım Yöneticisi Jeff Dean yer alacak. Dean, Google CEO’su Sundar Pichai’ye rapor verecek. Ayrıca yapay zeka araştırmaları için hedef belirlemekten sorumlu olacak.

İki ekibin son on yılda dikkat çeken yapay zeka projeleri geliştirdiğini biliyoruz. AlphaGo, Transformers, word2vec gibi birçok modeli test aşamasına alan ekipler, TensorFlow ve JAX gibi yazılım dünyasında çığır açan başarılara imza attı.

Google’ın yapay zeka bölümünü yeniden yapılandırması, bu alandaki rekabeti kızıştıracak gibi görünüyor. Özellikle son zamanlarda Bard sohbet botuna yönelik eleştiriler gündemden düşmüyordu. Google çalışanları bile botun utanç verici olduğunu söyledi.

Sohbet botuna yönelik bir başka eleştiri ise Alphabet Yöneticisi John Hennessy’den gelmişti. Google’ın yapay zekayı halka açmaya hazır olmadığını söylemişti. Bu endişelere rağmen Google, Şubat ayında Bard’ın beta sürümünü erişime açtı.

Kaynak

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir