Digital House Digital Agency

YouTube’da reklamsız video dönemi!

YouTube'da eğitim için reklamsız video dönemi

Popüler video platformu YouTube, içerisinde yer alan milyonlarca video ile her kullanıcıya ve her alana hitap etmeyi başarıyor. Bu alanlardan bir tanesi de eğitim oluyor. Ancak söz konusu eğitim videoları olduğunda izleyicinin karşısına çıkan reklamlar dikkat dağıtıcı oluyor. Tam da bu noktada YouTube, eğitim içeriği için yepyeni bir adım atmaya hazırlanıyor.

Eğitici içerik üreticileri, ücretsiz veya ücretli kurslar verecek

Dünyanın dört bir yanında kullanılan YouTube, eğitim içeriği için platformu kullanan içerik üreticiler ve kurumlar için pek çok yeni özellik hazırlıyor. Bugün bir blog gönderisinde şirket, eğitim uygulamaları için reklamları, harici bağlantıları ve önerileri kaldıran bir video oynatıcı üzerinde çalıştığını belirtti.

YouTube'da eğitim için reklamsız video dönemi

Şirket, bu çalışmasıyla izleyicilerin dikkat dağıtıcı unsurlardan kaçınmasını sağlamayı amaçladığını söylüyor. YouTube’un öneri algoritması olmadan bir video oynatıcıya sahip olmak özellikle öğrenciler için oldukça kullanışlı olacak.

YouTube’un öneri algoritması, yıllar boyunca yanlış bilgi sunma ihtimali ve fazla içeriğin yer alması nedeniyle inceleme konusu oldu. Bu da özellikle pek çok kişinin platformda eğitim alma konusunda çekingen davranmasına neden oldu. Ancak şirketin son adımıyla birlikte bu durumun önüne geçmesi planlanıyor.

Reklamsız bir video oynatıcı, Google Classroom, EDpuzzle, Purdue Global ve Purdue University gibi eğitim teknolojisi şirketlerine karşı açık olacak. Aynı zamanda YouTube, platformda eğitici içerik oluşturan içerik üreticileri için de yeni araçlar duyurdu.

YouTube'da eğitim için reklamsız video dönemi

Önümüzdeki yıldan itibaren belirli içerik üreticiler, video oynatma listeleriyle ücretli ya da ücretsiz kurslar oluşturma şansına sahip olacak. Bir izleyici kursu satın aldığı takdirde içeriği reklamsız izleyebilir ve arka planda oynatabilir. Kurslar, ilk olarak ABD ve Güney Kore‘ye gelecek.

Son olarak YouTube, içerik üreticilerinin eğitici içerikle ilgili ayarlayabilecekleri yeni bir özelliği test ettiğini duyurdu. Şirket, önümüzdeki aylarda içerik oluşturucuların bu özelliğe erişmesiyle birlikte beta testlerini de önümüzdeki yıl sunacak.

Kaynak

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir