Digital House Digital Agency

YouTube uyumanıza yardımcı olacak!

Günümüzde birçok kişi uyumadan önce veya uyku esnasında müzik dinlemeye devam ediyor. Bunu yapılan araştırmalar da destekler nitelikte. YouTube’da Müzik uygulaması sayesinde bu durumun farkında ve buna özel içerikler üretmekte. YouTube önceleri sadece podcastlerde kullanabildiğiniz uyku zamanlayıcısına yeni özellikler getirdi. Gelen yeni güncelleme ile artık uyku zamanlayıcısı özellikleri daha kapsamlı kullanılabilecek. İşte yeni güncelleme ile ilgili detaylar…

YouTube Müzik uyku zamanlayıcısı özelliğine yeni güncelleme!

YouTube Müzik podcasting özelliğini yakın tarihlerde getirmişti. Videoları podcast şeklinde dinleyebilme veya özel olarak podcastler dinleme imkanı tanıyan bu yeni güncellemeye ek olarak bir de YouTube uyku zamanlayıcısı özelliğinin kapsamı arttırıldı. Böylece sizleri uyumadan önce daha iyi bir YouTube deneyimi beklediğini söylemek mümkün.

YouTube uyku

Podcastler içerisinde uyku zamanlayıcısı özelliği aslında yeni değil. Podcastler türünde, uyku zamanlayıcısı özelliği sağ tarafta mevcuttu. YouTube bunu uykuya dalmadan önce özellikle meditasyon vb. dinleyenler için tasarlamıştı. Oldukça da ilgi gördü. Çünkü bu özelliğin gelmesi ardından özellikle uykuya dalmakta zorlanan insanlar uyku zamanlayıcısını açarak “derin uyku meditasyonları”, “uykuya dalmakta zorluk yaşayanlar için meditasyonlar” vb. podcastler dinleyerek uyuma alışkanlığı edindi.

Endüstri ve internet platformu işi yapıyorsanız ilerleyeceğiniz en akıllıca yol “alışkanlık üzerine” gitmektir. YouTube’da bu politikayı izliyor olmalı. Çünkü kullanıcılarının alıştığı uyku zamanlayıcısı özelliğini artık sadece podcastlerde sunmuyor. YouTube Müzik sayesinde artık şarkılarda da bu özellik kullanımda olacak.

Yapılan araştırmalar podcast ve meditasyonların ardından en çokta uyumadan önce şarkı dinlenildiğini tespit etti. Yani YouTube kullanıcıların uyumadan önce tercih ettiği “sessizlik” hariç diğer seçenekleri kullanıcılarına sunuyor diyebiliriz. Özelliği kullanan kullanıcı sayıları da incelendiğinde tezin doğruluğunu savunabiliriz.

YouTube uyku

Yeni özellik şimdilik herkesin kullanımına sunulmadı. İlerleyen dönemlerde test sürümlerinden çıkıp tüm YouTube Müzik kullanıcılarına sunulması bekleniyor. iOS tabanlı telefonlar için yeni güncellemeyle birlikte kesinleştiği söyleniyor. Bu yeni güncelleme ile iOS telefonlara yeni arayüzünde geleceği belirtiliyor. Konuyla ilgili net bir açıklama yok. İlerleyen günlerde süreci göreceğiz. Fakat kesin olan YouTube Müzik’e yepyeni bir uyku zamanlayıcısının geldiği.

Kaynak

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir