Close
k

Projects

Contact

News

Let's connect

YouTube Reklamlar

YouTube Reklamları

Teknolojinin gelişmesi ve bununla birlikte kullanıcı alışkanlıklarının da değişmesiyle video gibi dinamik reklamlar ön plana çıkmaya başladı. Buna dayanarak reklam verenler için video reklamlar daha da önem kazanmaya başladı.

Video reklamları sunabileceğimiz en güçlü mecra, dünyanın en çok kullanılan video sitelerinden olan YouTube.

Dünya genelinde milyonlarca kullanıcıya sahip olan Youtube ile sunulan bir video, kısa süre içerisinde milyonlarca kişiye ulaşıyor. Bu nedenle Youtube reklamlarına gösterilen ilgi her geçen gün artmakta.

YouTube Reklamları Nelerdir?

Youtube Reklamları, Google reklamları aracılığıyla video içeriklerini maksimum kullanıcı sayısına ulaştıran, etkileşim ve dönüşüm oranı oldukça yüksek bir reklam türü. YouTube’da farklı yollarla video keşfedilebilir.

Markanızın ürün ve hizmet tanıtımını Youtube reklamları aracılığı ile yaparken, kullanacağınız reklam modelini doğru belirlemiş olmanız oldukça önemlidir.

YouTube Reklam Türleri

  1. Trueview Reklamlar
  2. Atlanamayan Video Reklamları (Non-skippable Ads)
  3. Atlanabilir Reklamlar (Skippable Ads)
  4. Bumper Reklamları (Bumper Ads)
  5. Yer Paylaşımlı Reklamlar (Overlay Ads)
  6. Görüntülü Reklamlar (Display Ads)
  7. Sponsorlu Kart Reklamları (Sponsored Card Ads

Trueview Reklamlar

YouTube reklam modelleri arasında en yaygın olarak kullanılan reklam türüdür. Kullanılan reklamı görüntüleyen kullanıcılar, 5 saniye sonrasında reklamı atlayabilir.

TrueView reklamları iki şekilde kullanılabilir, yayın içi veya video discovery reklamları.

Trueview Yayın İçi Reklamlar

YouTube reklam modelleri arasında en yaygın kullanılan reklam türüdür. Reklamlar hedeflenen videoların içerisinde gösterilir. Kullanılan reklamı görüntüleyen kullanıcılar, 5 saniye tamamlanmadığı sürece reklamı atlayamaz.

Trueview Video Discovery

Trueview keşif reklamları, YouTube üzerinde bir arama yapıldığında en üst sırada yer alan arama sonucu reklamlarıdır. TrueView video keşif reklamlarıyla, videolar YouTube’daki ilgili arama sonuçlarında veya video sayfalarında görünürler.

Atlanamayan Yayın İçi Reklamlar

Atlanamayan reklamlar en fazla 6 saniye sürer. Video başlamadan önce, video yayın sırasında veya video oynatılıp bittikten sonra bu reklamlar gösterilir. Kullanıcılar bu reklamları geçemezler, yani “reklamı atla” seçeneği bu reklam türünde yoktur.

Atlanabilir Yayın İçi Reklamlar

Video reklamları; bir videodan hemen önce, video sırasında ya da video sonunda oynatılabilir. Kullanıcılar video reklamını 5 saniye sonra atlayabilirler.

Bumper Reklamlar

Bumper video reklamları 6 saniye veya daha kısa sürer. Bu reklamlar bir videodan önce, video sırasında ya da video sonunda gösterilir. Kullanıcıların reklamı atlama seçeneği yoktur. Bumper reklamlar, marka bilinirliğini arttırmak için idealdir.

Yer Paylaşımlı Reklamlar

Yer paylaşımlı reklam modelinde, yüklenen banner görseli video içerisinde alt kısımda kullanıcılara gösterilir.

 

Görüntülü Reklamlar

YouTube görüntülü reklamları videoların sağ tarafında ve öneriler listesinin üst bölümünde gösterilir. Yalnızca masaüstü cihazlarda görülebilen reklam türüdür.

Sponsorlu Kart Reklamları

Sponsorlu Kart Reklamları videonun sağ köşesinde bildirim şeklinde bulunan reklamlardır. Mobil ve masaüstü cihazlarda kullanılabilmektedir.

Ayşim Uçar

Performance Marketing Specialist

0