Digital House Digital Agency

TikTok’taki tasarımı kimse fark etmedi!

TikTok, tasarımı baştan aşağı değiştirecek bir yenilik aldı. Sosyal medya devinden gelen açıklamaya göre, Android ve iOS için yazı fontu değişti. TikTok Sans isimli yeni yazı tipi ile güvenlik ve okunabilirlik oranı artacak.

TikTok Sans yazı fontu kullanıma açıldı

TikTok kısa süre önce TikTok Sans adlı kendi özel yazı fontunu tanıttı. Blog gönderisinde yapılan açıklamaya göre şirket, yazı tipinin okunabilirlik için optimize edildiğini ve onlarca dil için destek sunacağını söyledi. Bu hamle, TikTok’un daha önce kullandığı Proxima Nova yazı tipini bırakacağı anlamına geliyor.

Sosyal medya platformu, yeni yazı tipiyle “okunabilirliği ve tanınmayı” artırmayı hedefliyor. Önceki yazı fontuna kıyasla harfler arasındaki açıklık daha fazla. Ayrıca keskinlik olarak daha sert çizgilere sahip olduğunu görüyoruz.

TikTok Sans ile yazı tipi boyutunun biraz artırıldığını söylemek mümkün. Ancak okunabilirliği artırmak ve videoyu kapatmamasını sağlamak için genel satır yüksekliği de ayarlandı.

Yeni yazı tipinin ilk aşamada İngilizce, İspanyolca, Portekizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Endonezyaca, Türkçe ve Vietnamca gibi popüler dilleri destekleyeceği belirtildi. Android ve iOS için sunulacak yeni güncellemeyle birlikte font değişikliği uygulanacak.

TikTok Sans ayrıca platformda sahteciliği de önleyecek. Daha önce Twitter tarafından uygulanan desteğe benzer şekilde, “o” harfi yerine kullanılabilecek sıfır rakamı için özel bir tasarıma yer veriyor.

Kaynak

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir