Digital House Digital Agency

YouTube’un koltuğunda gözü var!

Twitter temel olarak baktığınızda “metin odaklı” bir sosyal medya platformu olarak biliniyor. Siz bir yazı yazarsınız ve bunu birçok insan görür mantığında. Ancak son dönemlerde yapılan değişiklikler ile Twitter başka bir boyuta doğru yola çıktı. Şimdiyse Twitter videolarıyla alakalı yeni bir menü geliyor. Peki Twitter yeni video menüsü bizlere neler sunuyor? İşte detaylar…

Twitter platformunda istediğiniz videoyu indirebileceksiniz!

Andrea Conwat adlı Twitter kullanıcısı, kendisi aynı zamanda Twitter web tasarımcısı, profilinde yeni Twitter menüsünü kullanıcılar ile paylaştı. Görsellere baktığımızda bu menüyü herhangi bir Twitter videosu izlerken kullanabileceğimiz fark ediyoruz. Menü içerisinden oynatma hızı, oynatma kalitesi, alt yazılar vb. profesyonel bir video platformunda olması gereken tüm özellikler yer alıyor.

Ayrıca menü içerisinden izlediğiniz videoyu rahatlıkla cihazınıza indirebiliyorsunuz. Bu yeni özellik akıllara başka bir soruyu getirdi. Temelde metin paylaşımı üzerine kurgulanan bir platform neden tam anlamıyla profesyonel sayılabilecek bir video menüsü ekleme gereği duysun? Acaba Twitter’ın gözü YouTube koltuğunda mı?

Bu konuya verilebilecek tam bir yanıt yok. Ancak geçen seneden itibaren platform içerisinde ciddi video güncellemeleri yapıldığını belirtmek gerekiyor. İlk etapta Twitter platform içine TikTok ve Instagram Reels’e benzer tam ekran dikey videolar yüklemeyi mümkün kıldı. Bu videolar üzerinde de ufak tefek düzenlemeler yapmanız mümkün.

Dikey video formatının ardındansa Twitter Blue kullanıcılarına özel bir güncelleme yapıldı. Blue abonesi kullanıcılar platforma 2 saate kadar uzunlukta videolar yüklemeye başladı. Tüm bunların arkasından gelen video menüsüyse bazı şeyleri ifade ediyor gibi.

YouTube'a yeni bir sekme geliyor

Twitter tam anlamıyla bir video platformuna dönüşmek istiyor olabilir. Yapı itibariyle bunu yapmak riskli olabilir. Çünkü Twitter özellikle Türkiye gibi ülkelerde fikir tartışması aracı olarak kullanılıyor. Platform içerisinde çok hareketli bir TikTok videosu bulunmasının ne kadar uygun olacağı ise tartışılıyor.

Kaynak

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir