Digital House Digital Agency

Twitter’da bu özellik paralı olacak!

Bir süre önce Elon Musk, mesajlaşma deneyiminin artacağını söylemişti. Twitter şifreli doğrudan mesaj desteği kazanıyor. Ancak şifreleme özelliğinin ilk aşamada yetersiz olduğu belirtildi. Kullanıcıdan kullanıcıya şifreleme olmadığı için bu özellik çeşitli sınırlamalar ile karşı karşıya.

Twitter, şifreli doğrudan mesajlaşma desteği alıyor

Twitter’ın şifreli mesajlaşmasının en büyük dezavantajlarından biri, kullanımının sınırlı olmasından kaynaklanıyor. Örneğin mesajların şifrelenmesi için hem göndericinin hem de alıcının Twitter Blue abonesi olması gerekiyor.

Ek olarak, şifreleme özelliği isteğe bağlı şekilde kullanıma sunulacak. Yani Blue abonesi olsanız bile şifrelemeyi elle aktif etmeniz gerekecek. Twitter, varsayılan olarak mesajları şifrelemeyecek. Elon Musk bile bu sınırlamaları kabul ederek açıklamasında, “Deneyin ama henüz güvenmeyin” ifadesini kullandı.

Twitter’ın şifreli mesajlaşması, birkaç teknik sınırlamaya da sahip. Şifreli mesajlar yalnızca tek bir kişiye gönderilebilecek ve gruplar için geçerli olmayacak. Ayrıca medya ve diğer dosyalar da şifrelenmeyecek. Bu, platformdan güvenli bir şekilde paylaşılabilecek içerik türünün sınırlı olduğunu gösteriyor.

Şifreli mesajlaşma özelliğinin ayrıca belirli güvenlik açıklarına karşı tehlikede olduğunu belirtelim. Örneğin yeni bir cihaz ile mevcut şifreli konuşmalara katılmak mümkün olmayacak. Yani şifreli mesajlaşmayı yeni bir cihazda yürütemeyeceksiniz. Ayrıca kullanıcılar şifreli mesajları Twitter’a bildiremeyecek.

Elon Musk, şifreli mesajların henüz yolun başında olduğunu kabul etti. Daha gelişmiş bir güvenlik deneyi için özelliği geliştireceğini söylese de, mevcut sürümde yeterli koruma sunulduğunu söylemek mümkün değil.

Kaynak

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir