Digital House Digital Agency

Meta duyurdu: Daha kişisel reklamlarla karşılaşacağız!

Yapay Zeka

Meta, Instagram ve Facebook sosyal medya platformlarında yayımlanan reklamların artık daha kişisel olacağını açıkladı. Yapay zeka teknolojilerinden faydalanılarak yenilenen reklam sistemi, birbirinden özel yeni özellikleriyle özellikle reklamverenlerin yüzünü güldürecek.

Yapay zeka destekli reklamlar verimliliği arttıracak

Reklamcılıkta verimlilik için içerikle beraber reklam çalışmalarında doğru hedef kitleye doğru yaklaşımın gösterilebilmesi son derece önemlidir. Meta’nın duyurduğu yeni teknoloji AI Sandbox ile, hem reklam içeriği hem de hedef kitleye yönelik yaklaşım yapay zekadan güç alınarak optimize edilecek. Böylece reklam çalışmalarından alınan verim üst seviyeye taşınabilecek.

Meta

Sandbox AI, reklamın ana fikrini merkezde tutarak farklı kullanıcı gruplarına farklı reklam içerikleri sunacak. Örneğin bir çikolata reklamı 18 yaşındaki bir bireye farklı, orta yaş grubundan bir bireye farklı mesajlar verecek şekilde gösterilecek. Böylece kişiye özel bir reklam deneyimi sunularak geri dönüt alma ihtimali arttırılacak.

Sandbox AI aracının sahip olduğu bir diğer özellik ise arkaplan oluşturma yetkinliği. Bu yetkinlik sayesinde hitap edilen kitlenin dikkatini çekebilecek farklı görsel ögeler reklam içerisinde konumlandırılabiliyor. Böylece standart bir kalıpta kalınmayıp kullanıcının dikkati çekilebiliyor.

Araçta yer alan üçüncü özellik ise gelişmiş görsel kırpma aracı. Bu araç, reklam görsellerini gösterim yapılan cihaz çözünürlüğüne göre kırpıyor. Reklam türüne göre farklı varyasyonlarla kırpma işlemi yapabilen bu araç, görüntüleme deneyimini arttırır nitelikte.

Meta AI

Meta’nın reklam tarafında yapmış olduğu yapay zeka dokunuşları, şimdilik sadece bazı reklamverenlerin kullanımına açık. Sanbox AI’ın Temmuz ayı itibarıyla tüm reklamverenlerin kullanımına sunulması bekleniyor.

Kaynak

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir