Close
k

Projects

Contact

News

Let's connect

Yeniden Pazarlamanın Büyüsü!

Remarketing Nedir?

Tanıdık olmayanlarınız için yeniden pazarlama, ilgili tekliflerle internetteki potansiyel müşterilerinizi takip ederek çalışır. Bir kullanıcı web sitenizi ziyaret ettiğinde “çerezlenir” veya etiketlenir. Bu ziyaretçilere yeniden pazarlama yapmak için, kullanıcının ziyaret ettiği sayfaya bir kod yerleştirilir ve ardından bu kod, ister bir sosyal medya sitesinde ister internetteki çeşitli web sitelerinde olsun, reklamlarınızı bu tanımlama bilgisine sahip kullanıcıyı web’de takip etmeye yönlendirir. Dolayısıyla, Yargıcı’da az önce göz attığınız yeni bir pantolonu diğer sitelerinin kenar çubuklarında veya üst afişlerinde reklam olarak gördüğünüzde, bu bir tesadüf değil, yeniden pazarlamadır.

 

Yeniden pazarlama birçok şekil ve boyutta gelir. Örneğin, Google Ads, reklamverenlerin bir dizi kural içeren yeniden pazarlama listeleri oluşturarak platformları aracılığıyla yeniden pazarlama yapmasına olanak tanır. Tüm web sitesi ziyaretçilerini hedefleyebilirsiniz veya web sitenizdeki belirli bir sayfaya gelen veya belirli bir işlemi gerçekleştiren ziyaretçileri hedefleyebilirsiniz. Ardından Google, Google Görüntülü Reklam Ağı’ndaki web sitelerinde aynı ziyaretçilere gösterilmesi için reklamlarınızı tetikler.

Facebook Remarketing Nedir?

Facebook yeniden pazarlaması, Google Ads yeniden pazarlamasına benzer şekilde çalışır, ancak reklamlarınızı Görüntülü Reklam Ağı’ndaki web sitelerinde göstermek yerine Facebook’ta gösterilir. Ayrıca Facebook yeniden pazarlamayı “Özel Hedef Kitleler” olarak ifade eder. Konsept aynıdır: Birisi sitenizi ziyaret eder veya markanızla etkileşime girer, onları izlemek için uyguladığınız bir kodla etiketlenir ve ardından Facebook akışlarında gezinirken onlara hatırlatmak için yine reklamınız açılır. 

 

Facebook’ta yeniden pazarlamanın büyülü yanı, kullanıcıları belirli davranışlara göre sezgisel olarak hedefleyebilmenizdir. Web sitenizdeki belirli bir sayfayı ziyaret eden kullanıcıları hedeflemek istiyor musunuz? Sepetine bir ürün ekleyen ancak satın almayan kullanıcıları hedeflemek istiyor musunuz?

 

Yeniden pazarlama için ilk adım, Facebook Pixel’inizi yüklediğinizden emin olmaktır. Piksel, web siteniz için, dönüşümleri izlemenize, reklamları optimize etmenize ve gelecekteki reklamlar için hedef kitleler oluşturmanıza yardımcı olan verileri toplayan bir kod parçasıdır. Facebook hesabınız hazır olduğunda ve izleme kodu yüklendiğinde, müşterilerinizi yeniden hedeflemeye başlayabilirsiniz.

Müşteri Listesi

Belki de Facebook’un sunduğu en güçlü araçlardan biri, zaten edindiğiniz bir kişi listesine kişiselleştirilmiş reklamlar sunma fırsatıdır. Müşteri listeleri ile Facebook reklamları, kişiselleştirilmiş mesajlarla belirli kişileri hedefleyerek daha çok e-posta pazarlamasına benzer hale gelir. E-posta adresleri, telefon numaraları ve hatta Facebook kullanıcı kimlikleri olsun, CRM’nizden veya müşteri verilerinizin depolandığı her yerden bir kişi listesi alabilir, doğrudan Facebook’a yükleyebilir ve satış huninizdeki insanları bulundukları yerle alakalı reklamlarla hedefleyebilirsiniz.

İnternet Sitesi

Bu, sitenizi belirli bir zaman dilimi içinde ziyaret eden kişilere reklam sunabileceğiniz yeniden pazarlamanın bir türüdür. Sitenizin tüm sayfalarına bir Facebook pikseli yerleştirdikten sonra, ziyaret ettikleri sayfalara göre filtrelerle belirli hedef kitleler oluşturabilirsiniz. Örneğin, koşu malzemeleri satıyorsanız, ancak Facebook reklamlarınızın spor ayakkabı arayan kişileri hedeflemesini istiyorsanız, yalnızca URL’sinde “spor ayakkabı” anahtar kelimesi bulunan sayfaları ziyaret eden kişilere reklam gösteren bir hedef kitle oluşturabilirsiniz. 

Uygulama Hareketleri

Ya da uygulama etkinliğine göre hedefleyebilirsiniz. Yerleşik bir uygulamanız varsa, bu genellikle iyi bir seçenektir ve kullanıcı davranışına dayalı olarak alakalı reklamları doğru kişilere göstermenin birden çok yolu vardır. Örneğin, uygulamanızda biri alışveriş sepetini terk ettiğinde, onu aynı ürün ve özel indirim koduyla hedefleyebilirsiniz. Uygulamanızı yakın zamanda açmış, yakın zamanda bir satın alma işlemi gerçekleştirmiş veya bir oyunda belirli bir seviyeye ulaşmış kişilere ulaşabilirsiniz.

Meta Kaynakları

Bu seçenek, size Facebook’a özgü kaynaklara dayalı olarak yeniden pazarlama olanağı sağlar. Video, alışveriş ve müşteri adayı formu gibi seçeneklerin tümü Facebook’a entegre olduğundan kurulumu basit hale getirir. Pek çok seçenekle, her birine hızlıca bir göz atalım.

  • Video
  • Potansiyel Müşteri Formu
  • Hızlı Deneyim
  • Ar Deneyimi
  • Facebook’taki İlanlar
  • Instagram Hesabı
  • Facebook Sayfası
  • Etkinlikler
  • Alışveriş

Neden Facebook Remarketing?

Facebook’un Çin nüfusundan daha büyük aylık aktif kullanıcı tabanı ve yılda 22 milyar reklam tıklamasıyla, Facebook reklamları aracılığıyla daha fazla iş kazanma fırsatları sonsuzdur ve başlamak için alakalı müşteriden daha iyi bir yol var mı?

Birisi sitenizi zaten ziyaret ettiyse veya uygulamanızla etkileşime geçtiyse, reklamınızla etkileşime girme ve markanızdan satın alma şansı, markanızı ilk kez Facebook’ta görmelerine kıyasla çok daha yüksektir. Aslında, Facebook yeniden pazarlama reklamları, normal Facebook reklamlarından 3 kat daha fazla etkileşim alıyor.

Bir Google Ads reklamvereniyseniz, Kalite Puanının reklam sıralamanızı ve tıklama başına ödediğiniz fiyatı nasıl etkilediğinin muhtemelen farkındasınızdır. Facebook, ne kadar ödediğinizi ve reklamlarınızın hedef kitlenize ne sıklıkta gösterildiğini belirleyen alaka düzeyi adı verilen benzer bir metriğe sahiptir. Alaka düzeyi puanının ana etkeni, reklamlarınızı Facebook marka sadıklarına gösteriyorsanız muhtemelen çok daha yüksek olan etkileşim oranlarıdır.

 

Facebook ziyaretçileri, içeriğinizle etkileşim kurması muhtemel müşterilerle aranızda bir alaka oluşturmasını istiyorsunuz. Her gönderinin yüksek bir alaka puanı olması, daha ucuz tıklamalara ve daha fazla görünürlüğe yol açması demek. Bunu yapmanın en iyi yolu, yeniden pazarlama ile markanızı zaten bilen kişilere sayfanızı tanıtmaktır!

 

Organik görünürlük bir diğer konu. Facebook takipçilerinizde biri de sayfa gönderilerinizi “beğenirse”, bu gönderinin insanlarla etkileşime geçme potansiyelini arttırır ve bu organik görünürlükten ücretsiz beğeniler ve takipçiler kazanmaya yol açabilir. Hedef kitlenizi iyi tanıyorsanız, onları bulmakta hiç zorlanmazsınız. Çok ayrıntıya inmemek ve erişiminizi sınırlamamak önemli olsa da bütçenizi çok büyük bir Facebook ortamına yaymamak daha da önemlidir çünkü bu aslında görünürlüğünüzü sınırlayacak ve daha düşük alaka düzeyi puanlarına ve daha az karlılığa yol açacaktır.

 

Bir yeniden pazarlama kampanyası oluşturmak için bu adımları izleyerek potansiyel müşterilerinizin sayısında ve kalitesinde ciddi bir artış göreceksiniz. Hedeflemenizi hassaslaştırarak, reklamlarınızı yalnızca alakalı kullanıcıların görmesini sağlarsınız, bu da daha az reklam yorgunluğu ve daha iyi sonuçlar sağlar. Facebook hedefleme yetenekleri, iş hedeflerinize uyacak şekilde şekillendirilebilir. Özel kitlelerin esnekliği, işletmeyi büyütmek ve düşük maliyetle dönüşüm sağlamak için mükemmel bir araçtır. Reklamlarınızı doğru kitlenin önüne çıkarmak, kötü giden bir kampanya için en belirgin çözümdür.

Eda Kıy

Performance Marketing Specialist

0
Date