Close
k

Projects

Contact

News

Let's connect

Yandex Navi Reklam Modelleri ve Kullanım Alanları

Geniş potansiyel müşteri kitlesine sahip olan Yandex’in birçok farklı avantajları olan reklam çeşitleri var. Bunlardan bazıları dijital reklam dünyasına birçok yeniliği getirmiştir.

İş ortağı olan web siteleri, mobil uygulamalar ve akıllı televizyon uygulamaları gibi platformlarda gösterimi olan reklamlarının yanı sıra Yandex’in kendi navigasyon uygulamasına entegre edilmiş reklam modelleri var.

Bu reklamlar yolculara, seyahat halindeyken fiziksel mağazalara yönlendiren, hareket halinde değilken ise websitesine yönlendiren reklamlar gösterir. Bu reklamlar Yandex navi uygulamasında haritalar açıkken kullanıcıların karşısına çıkıyor.

Bunlardan biri Branded Pop-Up Pins reklamlarıdır. Bu reklam modelinde, sürücü seyahat halindeyken, yakınlarda bulunan mağazaların lokasyonları branded pin olarak karşısına çıkıyor. Bu sayede çıkan pine tıklayarak direkt olarak mağazanın lokasyonuna ulaşabiliyor.

Bir diğer reklam modeli olan Custom Category Reklamları, navi uygulamasına girdiğinizde mevcutta seçebildiğiniz ve kısayol niteliği taşıyan benzinlikler, marketler, restoranlar gibi kategorilerin yanında, reklam verenin kendi markasını gösterebileceği bir reklam modelidir. Reklam veren kategoriler kısayolunda görünür olduğunda kullanıcı direkt bu reklam verene tıklayarak, haritada bu reklam veren markaya ait tüm lokasyonları görebilir ve en yakın lokasyona göre rota oluşturup mağazaya ulaşabiliyor.

Digital Billboard Reklamları bir başka yandex navi reklam modelidir. Bu reklam modelinde reklam veren, belirlediği lokasyonlarda dijital billboardlara yer verir. Etkili olacağını düşündüğünüz lokasyonlarda bu reklamlara yer verebilirsiniz.

Ads On Route Reklamları kullanıcıların belirlediği rotaya göre gösterilir. Oluşturulan rotaya göre yakın mesafede bulunan işletmeler reklam vermişse, kullanıcının karşısına bu işletme logosu çıkıyor. Bu logo ile birlikte “Uğra” butonunu görürsünüz ve dilerseniz rotanızdan çıkmadan bu lokasyona ulaşabilirsiniz. Market ve benzinlikler için etkili bir reklam modeli olduğu söylenebilir.

Zero Speed Banner Reklamları, araç hareket halinde değilken karşımıza çıkıyor. Kullanıcılar reklamı yukarı kaydırarak detaylara ulaşabiliyor. Reklam banner içeriğinde reklam metni veya offerının yanı sıra Ara veya Haritada Göster butonları da bulunuyor.

Buraya kadar fiziksel mağazalara yönelik farklı reklam modellerinden bahsettik. Bunların yanı sıra Yandex navi reklamlarında oyunlaştırma tekniği ile oluşturulmuş Cursor Model reklamları da mevcut. Bu reklam çeşidinin işleyişi ise şu şekilde: Navigasyonda belirlediğiniz rotayı takip ederken, kullanıcıya yön gösteren standart navigasyon okuyucusu, reklam verenin logosuyla değiştirilir. Bu logo üç boyutludur ve navigasyonun yön gösterme oku olur.

Kullanıcı yol boyunca reklam verenin logosu ile rotayı takip eder.

Birçok farklı kanalda lokasyon, fiziksel mağaza yönlendirme reklamları bulunsa da Yandex çok çeşitli reklam modeli sunar.

Fiziksel mağazası bulunan e-ticaret işletmeleri ve lokal pazarı hedefleyen geleneksel ticaret işletmeleri için Navi üzerindeki harita reklamlarından yararlanabilirsiniz.

Yandex Navi reklam modelleri geleneksel veya e-ticaret fark etmeksizin hemen her işletme için kullanışlıdır.

Melisa Ökten

Performance Marketing Executive

0
Date