Close
k

Projects

Contact

News

Let's connect

LinkedIn Lead Generation Reklam Modeli İle Doğru Hedef Kitleye Ulaşın

Brand Awaneress, Website Visits, Video Views, Engagement, Website Conversions, Lead Generation ve Job Applicants gibi kampanya türleri olan Linkedin campaign managerda hedefinize ulaşmak için birçok farklı reklam biçimleri bizlere sunmaktadır.

Bu reklam biçimleri; Carousel Ads, Conversation Ads, Event Ads, Follower Ads, Lead Gen Forms, Message Ads, Single Image Ads, Single Job Ads, Spotlight Ads, Text Ads ve Video Ads.

Kampanya türüne göre reklam biçim kullanımları değişkenlik göstermektedir. Her reklam biçiminin reklam özellikleri farklıdır (Boyut, Metin, Karakter, Logo vb).

Bu makalemizde sizlere Lead Generation kampanya modelini aktaracağız.

Lead Generation kampanya modelinde kullanabileceğimiz reklam türlerine ait ekran görüntüsünü paylaşıyorum. Potansiyel Müşteri Oluşturma Formları, Sponsorlu İçerik ve Sponsorlu Mesajlaşma kampanyaları için hem mobil hem de masaüstünde kullanılabilir.

Kampanya türümüze ve reklam türü kullanımımıza karar verdikten sonra reklamımızda kullanmak istediğimiz kitleleri düzenleyip bütçe ve gün girdikten sonra en son bizlere bir Conversion Tracking alanı çıkacak, buradan create new conversion diyebiliriz.

 

Create new conversion dedikten sonra açılan sayfada bu alanları doldurmamız gerekmektedir.

Thank You Page isimlendirdiğim dönüşümün Track kısmında Lead alanını seçip

  1. Aşamaya geçtikten sonra dönüşüm işlemini seçmek istediğiniz kampanyayı seçebiliyorsunuz.

3.Aşamada ise manuel ya da tag manager üzerinden işlem yapabilirsiniz.

Potansiyel müşterilerinizi yönetmek için belirli bir pazarlama otomasyonu veya CRM platformu kullanıyorsanız, Potansiyel Müşteri Yaratma Formlarınızı pazarlama otomasyonunuz veya CRM sağlayıcınız ile entegre edebilirsiniz. Bu entegrasyon, zaten kurduğunuz platformlardan otomatik olarak yararlanmanıza olanak tanır.

Şu anda pazarlama otomasyonunuzu veya CRM platformunuzu desteklemiyorsa Linkedın, müşteri adaylarınızın listesini Campaign Manager’da bir CSV dosyası olarak indirebilir ve manuel olarak veri tabanınıza yükleyebilirsiniz.

Create New İmage alanına geldikten sonra gelen sayfa üzerinden create form diyerek kullanıcı Form alanı açıldıktan sonra kullanıcılar özelinde istemiş olduğunuz bilgileri girebilirsiniz.

Sizin için önemli olan kullanıcı bilgilerini bu alandan seçebiliyorsunuz.

Örnek bir Seminer Kampannyası aktif etmek istiyoruz ve Lead Gen Modeli kullanacağımız için form alanında Ad Soyad, Telefon numarası, Şehir, İş Ünvanı ve Şirket bilgisi bizim için önem arz ettiği için bu şekilde bir düzenleme sağlıyoruz.

Yine Form alanında bize Opsiyonel olarak Özel Soru seçeneği sunuluyor ve bu alanda maksimum 3 soru seçeneğimiz mevcut. Bu soru seçeneğinde Çoktan Seçmeli Yanıt ve Manuel Yanıt gibi iki seçenek sunulmaktadır.

En sonda ise Onay seçeneği gelmektedir.

Bu kısımda Teşekkürler Mesajı gibi bir metin kullanarak sonrasında formu dolduran kullanıcıların ziyaret etmesi için bir web site linkini de girmeniz gerekmektedir.

Teşekkür Mesaj Karakter Sınırı: 300

Web site veya yönlendirmek istediğimiz yer için bir URL girmek

Teşekkür mesajımıza ek olarak bir harekete geçirici mesaj düğmesi seçmemiz gerekmektedir.

Bu CTA’lar Visit company website, Learn more, View now, Download now, Try now

Form adını, Dili, Teklif Başlığını, Teklif ayrıntılarını, Gizlilik ilkesi URL’sini ve Gizlilik ilkesi metnini girin .

Potansiyel Müşteri Oluşturma Formu, kampanyanız için seçtiğiniz dille eşleşmelidir.

Teklif başlığı karakter sınırı: 60 karakter

Teklif detayı karakter sınırı: 160 karakter ve iki satır.

Gizlilik politikası URL’si: Bu web sayfası yalnızca gizlilik politikanıza tahsis edilmelidir. Formunuzda URL’ye bir bağlantı görünecektir.

Gizlilik politikası metni: Bu metin, üyenin Potansiyel Müşteri Oluşturma Formunda göndermeyi seçtikleri bilgileriyle ne yapmayı planladığınızı belirten birincil kullanım açıklamanızı içermelidir.

Üyeler reklamınızı tıkladıklarında, LinkedIn profillerinden adları, iletişim bilgileri, şirket adları, kıdemleri, iş unvanları ve konumları gibi doğru profesyonel bilgilerle önceden doldurulmuş bir form görürler.
Forma tek bir tıklamayla ve el ile herhangi bir şey yazmak zorunda kalmadan, üyeler anında size bilgilerini göndererek işletmeniz için potansiyel müşteriler oluşturabilir.

Düşen formları Account Assets alanından Lead Gen Forms diyerek bu formlara bu alandan direkt olarak ulaşabilirsiniz.

Not: Müşteri adaylarını almaya başladığınızda, süreleri dolmadan önce formları indirmek için 90 gününüz olacak.

Bu kampanya modeli ile ilgili bir başarı hikayesi paylaşıyorum: https://business.linkedin.com/marketing-solutions/case-studies/ir

Evin Ateş

Performance Marketing Lead

0