Close
k

Projects

Contact

News

Let's connect

Google’ın Amiral Gemisi Performance Max!

Google’ın son dönemlerde duyurduğu yeni bir reklam modeli olan performance max kampanyaları tüm reklam verenlerin ilgi odağı olmuş durumda. Tüm Google Ads envanterine
( Arama Ağı, Görüntülü Reklam Ağı, YouTube, Keşfet, Gmail ve Haritalar ) tek bir kampanyadan erişebilme özelliğini taşıyan performance max kampanyaları Google’ın yapay zeka ve makine öğreniminden yararlanıyor. Google’ın Akıllı Alışveriş kampanyalarında kullandığı yapay zeka destekli otomatik Akıllı Teklif’i kullanarak reklam performansını tüm kanallarda optimize ederek daha fazla dönüşüm elde edilebiliyor.

Her yerde yayına çıkıyor, iyi de performans gösteriyor o zaman bir tek bununla devam edelim diyenleri de duyar gibiyim. Bu şekilde düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Gelin detaylara bakalım;

 

Nasıl Çalışır?

Performance Max kampanyaları Google Ads’in yapay zekasını kullanıyor. Bu yüzden Performance Max kampanyalarını kurmadan önce Google Ads hesabınızda minimum 2 aylık bir reklam çalışmasının olması gerekiyor. Geçmişte yayına aldığınız bir kampanya veya kampanyaların verilerinden yararlanıyor. Performance Max kampanyaları kitle sinyalleri ile çalıştığından çok verinizin olması bir avantaj teşkil ediyor. Aynı zamanda diğer kampanya modellerinde aktif kalması öneriliyor. Çünkü davranışların değiştiği bir dünyadayız ve bu kampanya modeli sürekli veriyle ve öğrenimlerle  beslenmek durumunda. Yani diğer kampanyaları destekleyen, bir ileriye taşıyan bir model gibi düşünebilirsiniz.

Bu kampanya türünde sistem reklamlarınızı uygun olan tüm envanter türlerinde yayına alıyor. En çok hangi envanterden sonuç alıyorsa o alanlara daha fazla yatırım yaparak, minimum reklam harcamasıyla adından da anlaşılacağı gibi maksimum performansa erişmenizi sağlıyor.

Nerelerde Görülür?

Dönüşüm hedeflerinize uygun olarak, Google’ın tüm envanterinde reklamlarınız gösterilir. Bir ürün veri dosyasını (Merchant Center Hesabı vb.) Performance Max kampanyasında kullanırsanız Akıllı Alışveriş kampanyalarının gösterildiği alanlarda da reklamlarınız gösterilir.

Akıllı Alışveriş Kampanyalarını Performance Max’e Yükseltme

Google’ın son dönemde performasını büyük oranda düşürdüğü kampanya modeli olan Akıllı alışveriş kampanyaları yerini performance max kampanyalarına bıraktı. Eğer hala Akıllı Alışveriş kampanyası kullanıyorsanız bir an önce Performance max kampanyasına yükseltmeniz gerekir. Bu işlem çok basit bir şekilde yapılıyor. Panelde öneriler kısmına geldiğinizde yükseltme seçeneğini görebilirsiniz.

Performance Max Kampanyası’nın Artıları Nelerdir?

  • Dönüşüm gerçekleştiren daha fazla müşteri bulma
  • Daha fazla değer elde etme
  • Zengin analizler elde etme
  • Daha fazla görünür olma
  • Satın alma odaklı kullanıcıyı her alanda bütünleşik hedefleyebilme

Performance Max Kampanyası’nın Eksileri Nelerdir?

Performance Max kampanyalarının artılarının yanında biraz da eksilerinden bahsetmek gerekirse;
Alışveriş kampanyalarına çok benzeyen Performance Max, bir kara kutu olarak çalışır. Tüm Google reklam kanallarına tek kampanya üzerinden erişirsiniz fakat hangi kanaldan ne kadar performans aldığınızı göremezsiniz. Örneğin; hangi anahtar kelimeden ne kadar dönüşüm elde ettiğinizi göremezsiniz.

Özetle; Kullanıcılar tek bir envanterden satın alım yapmıyor. Çok fazla araştırma yapıyor ve tüm sinyalleri kullanan performans max, yeni bir reklam modeli olarak bu ihtiyaca yanıt veriyor.

3
Category
Date