Close
k

Projects

Contact

News

Let's connect

Google Ads Teklif Stratejileri

Google Ads Teklif Stratejileri

Google Ads panelindeki birçok konuda olduğu gibi teklif stratejilerinde de tek bir doğru yoktur. Kendi kampanyamız için en iyi olanı seçmek ve markamızın beklentisine göre bir teklif stratejisi belirlememiz gerekir.

Her bir kampanyanın amacı farklıdır. Bazı kampanyalar ciroyu arttırmak için, bazıları form toplamak içinken bazıları ise marka bilinirliğini arttırmak ister.

Manuel Teklif Stratejisi

Manuel teklif stratejilerinde isminden de anlaşılacağı gibi tüm kontrol bizdedir. Reklamımıza ait anahtar kelimelerimize TBM bizim verdiğimiz manuel bir yöntemdir. Verdiğimiz değer tıklama başına harcanmasını istediğimiz en yüksek tutar oluyor.

Geliştirilmiş TBM

Bu seçeneği aktif ettiğimizde panel daha iyi bir tıklama alacaksa eğer biraz daha teklifi arttırmasına izin vermiş oluyoruz. Fakat bu çok daha kontrol gerektiren bir seçimdir. Kampanyaları gerekiyorsa gün içerisinde maliyeti fazla aşmaması için düzenli kontrolünü yapmalıyız.

Otomatik Teklif Stratejisi
Bu teklif stratejilerinde ise Google’ın algoritmalarından yararlanırız. Yani kullanıcıların cihazları, konumları, yaş bilgilerini gibi bilgileri kullanarak kullanıcının değerini baz alır ve verdiği teklifte bu bilgileri kullanır.

Google Teklif Statejileri

Manuel TBM (Tıklama Başına Maliyet)

Manuel TBM, adından da anlaşılacağı gibi tüm tekliflerinizi manuel olarak yönetmenizi sağlayan bir teklif stratejisidir. Tıklama başına ödemek istediğiniz değeri anahtar kelime bazında ya da reklam grubu bazında kendimizin girdiğimiz bir teklif stratejisidir. Ödemek istediğimiz maksimum tutarı girdiğimiz değer belirler. Kampanyamız belirlediğimiz TBM teklifi kapsamında açık artırmaya girer ve ona göre bir sıralama konumu elde eder.

Hedef EBM (Edinme Başına Maliyet)

Hedef EBM’ de Google, bizim belirlediğimiz edinme başına maliyeti otomatik teklif stratejisinde kullanır.

Edinme Başına Maliyet = Reklam Harcamaları / Dönüşüm

Yapmamız gereken bir dönüşüm başına ne kadar ödemeye onay verdiğimizi yazmak. Sonrasında Google anahtar kelimelerimize ait TBM’ leri bu bilgiye göre analizleyip  en fazla dönüşümü almaya çalışır. Dönüşüm izleme verilerimizi kullanarak karlı olmayan tıklamalarımızı önler ve az maliyet ile yüksek dönüşüm almamızı sağlamaktadır.

Değeri düşük bir rakam verirsek Google harcama yapmayabilir ve websitemize düzgün trafik sağlayamayabilir.

Hedef ROAS (return on ads spend)

Hedef ROAS , reklam harcamalarının geri dönüşüdür. ROAS’ ın amacı reklamlara yapılan her harcama için elde etmek istenen ortalama dönüşüm değerini bulmaktır.

ROAS = Dönüşüm Değeri / Maliyet x 100

ROAS’ın amacı en yüksek dönüşüm değerini sağlamaktır.

Bu teklif stratejisinin kullanılabilir olması için dönüşümleri doğru kurduğumuza ve değer atadığımıza dikkat etmeliyiz. Aynı zamanda Google Ads hesabımızda tanımlı dönüşüm takibinin olması gerekmektedir.

Hedef ROAS teklif stratejisinde kampanyamızda ne kadar çok dönüşüm sayısı varsa sistem o kadar doğru çalışır.

Tıklama Sayısını En Üst Düzeye Çıkarma (Maximum Tıklama)

Tıklama başı maliyet teklif stratejisi arama ağı kampanyalarında kullanılmaktadır.

Bu stratejide otomatik teklif stratejisi kategorisine girer. Google algoritmaları bütçemizi göz önünde bulundurarak en fazla tıklama sayısını elde etmeye çalışır ve olabildiğince az teklifler sunar. Kampanyamızın içeriğine ilgi duyabilecek birine 3 TL teklif vermektense alakasız bir aramaya 1 TL teklif verebilir ve 5 kişi getirebilir.

Kampanyamızın dönüşümlerini veya gelirini hesaba katmaz.

Sonrasında aşağıda olan kutucuğu işaretleyip verebileceğiniz en fazla teklifi belirleyebiliriz.

Dönüşüm Sayısını En Üst Düzeye Çıkarma (Maximum Dönüşüm Sayısı)

Bu teklif stratejisi bütçemiz kapsamında elde edebileceği en fazla dönüşüm sayısını elde edebilmek için Google algoritmalarını kullanarak otomatik teklif verir. Bu teklif stratejisini kullanabilmemiz için hesabımızda etkin bir dönüşüm takibinin olması gerekmektedir.

Dönüşüm Değerini En Üst Düzeye Çıkarma (Maximum Dönüşüm Değeri)

Bu teklif stratejisinde yeteri kadar veriye sahip olmalıyız. Aynı Dönüşüm Sayısını En Üst Düzeye Çıkarma’ da olduğu gibi çalışan bir strateji türüdür. Bizim belirlediğimiz bütçeye göre elde edebileceği en fazla dönüşüm değerini elde etmeye çalışır ve tekliflerimizi otomatik olarak ayarlar.

Hedef Gösterim Payı

Hedef gösterim payı ise bize Google aramalarında bulunmak istediğimiz sırayı belirlememize yardımcı olur. Verebileceğimiz en fazla tıklama başına maliyeti belirtip, sonrasında verdiğimiz bilgiler doğrultusunda Google’ın bize otomatik teklif sunduğu bir stratejidir. Amaç reklamlarımızın görünürlüğünü kontrol altında tutmaktır.

Bu teklif stratejisinde ise Google bize reklamlarımızı konumlandırmak 3 seçenek sunar:

Hedef gösterim payı teklif stratejisi sadece arama ağı kampanyalarında kullanılabilir.

Serra Yorulmaz

Performance Marketing Specialist

1
Date