Close
k

Projects

Contact

News

Let's connect

Google Ads Kalite Puanı Nedir ve Nasıl Optimize Edilir?

Google Ads kalite puanı, Google tarafından belirlenen ve reklam gruplarında kullandığınız anahtar kelimelerin diğer reklam verenlere kıyasla ne düzeyde olduğunuz gösteren bir metriktir.

Bir başka deyişle kalite puanınız reklamlarınızın, anahtar kelimelerinizle ne denli alakalı olduğunu gösterir. Google, reklamlarınızın kalitesini değerlendirmek için ilgili reklam grubunda kullanmış olduğunuz anahtar kelimelere 1-10 arasında bir puanlama mantığı ile çalışır. Puanlama sonucu hem sayısal değerler hem de Ortalamanın Altında, Ortalama ve Ortalamanın Üzerinde şeklindeki değerlendirmeler olarak panele yansımaktadır.

Anahtar kelimelerinizin kalite puanlarını Sütunlar bölümünden ekleyerek görüntüleyebilirsiniz.

Google Kalite Puanını Hangi Metriklere Göre Belirliyor?

Anahtar kelimelerinizin kalite puanları aşağıda paylaştığımız metriklerdeki performansınıza göre hesaplanır;

  • Beklenen Tıklanma Oranı
  • Reklam Alaka Düzeyi
  • Açılış Sayfası Deneyimi

Bu metriklerdeki performansınızı düzenli olarak optimize ederek kalite puanınızı yükseltebilirsiniz.

Beklenen Tıklanma Oranı, anahtar kelimelerinizin aratıldığında tahmini olarak getirmesi beklenen tıklanma oranını ifade eder. Beklenen tıklanma oranınızın Ortalamanın Altında olması anahtar kelimelerinizin reklamlarınız ile alakalı olmamasından ya da metinlerinizin insanların tıklamasını sağlayacak kadar ilgi çekici olmamasından kaynaklanıyor olabilir.

Beklenen tıklanma oranınızı artırmak için reklam uzantılarına daha çok yer verebilirsiniz ve reklam metinlerinizi daha dikkat çekici hala getirebilirsiniz. Anahtar kelimelerinize mutlaka reklam metinlerinizde yer vermeye çalışın, insanlar arama yaptıkları terimleri reklam metinlerinde görmek isteyecektir.

Esra Karaoğlan

Sr. Performance Marketing Executive

0
Date