Close
k

Projects

Contact

News

Let's connect

Google Ads Editör!

Google Ads Editör Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Google Ads Editör, kampanyalarınızı çevrimdışı yönetmenizi ve kampanyalarınız üzerinde hızlı ve çoklu düzenlemeler yapmanızı sağlayan ücretsiz bir masaüstü uygulamasıdır.

 

Özellikle büyük Google Ads hesaplarında yüzlerce kampanya, reklam grubu ve reklam bulunuyor. Bu hesaplarda çoklu bir değişiklik yapmamız gerektiğinde Google Ads çevrimiçi arayüzünde tek tek yaparak çok fazla zaman harcıyoruz ancak Google Ads Editör’de çoklu işlemleri hızlı bir şekilde gerçekleştirebiliyoruz. Bu şekilde zamandan tasarruf edip operasyonel anlamda vakit kazanmış oluyoruz. Örneğin, markanız bir indirim dönemine giriyor ve tüm reklam metinlerinde “Sonbahar’a Özel Seçili Ürünlerde %50 İndirim” ifadesini geçirmek istiyorsunuz, bu işlem çevrimiçi arayüzünde hesabın hacmine göre belki bir gününüzü alabilir ancak Editör’de bunu çok hızlı bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Google Ads Editör Kurulumu

Google Ads Editör’ü bilgisayarınıza kurmak için buradaki linke tıklayarak açılan pencereden indirebilirsiniz.

Uygulamayı indirdikten sonra ilk olarak Google Ads hesabınızı bağlamak için oturum açmanız gerekir, daha sonra Ağaç Görünümü’nde tüm hesaplarınızı göreceksiniz, buradan üzerinde değişiklik yapmak istediğiniz hesap ya da hesapları indirmeniz gerekir.

Üzerinde düzenleme yapmak istediğiniz hesabı indirmeniz ve Aç’a tıklamanız yeterli olacaktır.

Editör arayüzündeki en son güncelleme ile bizi artık “Genel Bakış” sayfası karşılıyor burada kampanyalarınızın seçili tarih aralığına ait istatistiklerini görüntüleyebilirsiniz.

Kullanmaya başlamadan önce yapılması gereken ilk şey Google Ads çevrimiçi arayüzünde yapmış olduğunuz tüm değişiklikleri görebilmek için Son Değişiklikler’i Al > Daha Fazla veri > Tüm Kampanyalar adımlarını takip ederek senkronize etmektir. Bu işlemden sonra artık istediğiniz düzenlemeleri yapmaya başlayabilirsiniz.

 

Arayüze baktığımızda tek bir görünümde sunulan Kampanyalar, Reklam Grupları, Öğe Grupları (Pmax), Anahtar Kelimeler ve Hedeflemeler, Reklamlar, Reklam Uzantıları seviyelerinde düzenlemeler yapabiliyoruz. Bu alanlardan içinde düzenleme yapmak istediklerimizin üzerine tıkladığımızda o seviyede yapılabilecek tüm işlemleri çok pratik bir şekilde gerçekleştirebiliyoruz.

Google Ads Editör’de Neler Yapabiliriz?

Filtrelemeler

İstediğiniz seviyede filtrelemeler yapabilirsiniz, kırmızı ile işaretli alanın hemen solundaki üç nokta olan kısımdan kampanya türlerini filtreleyebilirsiniz. Kırmızı işaretli alandan ise içeriğini görüntülediğiniz alanda daha spesifik filtrelemeler yapabilirsiniz. Örneğin Anahtar Kelimeler>Eşleme Türü>Teklif gibi.

Çoklu Konum Ekleme

Birden fazla coğrafi konum eklemeniz gerekiyorsa bunu tek tek yapmak yerine alt alta yazılı formatta bir liste olarak Çoklu Konum Ekleme seçeneğiyle tek seferde hepsini kampanyanıza ekleyebilirsiniz.

Arama Terimleri Raporu İndirebilirsiniz

Çoklu Strateji, Bütçe, Tarih Düzenlemeleri

Birden fazla kampanya için Teklif Stratejisi, Bütçe, Konum, Dil ya da Bitiş Tarihi gibi alanlarda değişiklik yapmak istediğinizde çoklu olarak seçerek istediğiniz işlem ya da işlemleri en sağdaki alandan gerçekleştirebilirsiniz.

Öğeleri Reklam Grupları, Kampanyalar Arasında Taşıma

Öğeleri, reklam grupları ve kampanyalar arasında kopyalayabilir ya da taşıyabilirsiniz. Hatta bir hesaptan başka bir hesaba negatif anahtar kelime listeleri, hedef kitleler, lokasyonlar ve reklamları kolaylıkla taşıyabilirsiniz.

 

Öğeleri Kopyalama

Bir diğer kullanışlı özellik ise hesap içinde bir kampanya ya da diğer seviyelerdeki öğeleri sıfırdan oluşturmak yerine kopyalayarak çoğaltıp düzenleyebilirsiniz.

 

Durum Güncellemeleri

Aktif Hale Getirme, Durdurma ve Silme işlemleri yapabilirsiniz. Bir kampanyadaki Anahtar Kelimeler, Hedef Kitleler, Konumlar ya da Reklamları çoklu bir şekilde durdurabilir ya da aktif edebilirsiniz.

Bul ve Değiştir Özelliği

Bul ve Değiştir işlemi metin değişiklerinde çok kullanışlı bir özellik. Reklam seviyesine geldikten sonra aşağıda kırmızı ile işaretlenmiş butona tıklayarak metin değiştir, metin ekleme gibi işlemler yapabilirsiniz.

Hata Raporu

Düzeltilmesi gereken şeyleri karakter aşımı, hatalı görsel boyutu gibi bunlarla ilgili kırmızı ünlem ile sizi uyaracaktır yayınlamadan önce bu hataları giderip o şekilde canlıya alabilirsiniz.

Yapılan düzenlemelerinizde herhangi bir hata yoksa aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi yeşil olarak onaylanmış düzenlemelerinizi görüntüleyebilirsiniz.

Son olarak yapmış olduğunuz tüm düzenlemeleri yayınlamanız gerekir aksi halde bu düzenlemeleriniz Google Ads çevrimiçi arayüzüne yansımayacaktır.

Google Ads Editör’ün;

  • Hesap Öğelerini Tek Bir Yerde Görüntüleme
  • Kullanımının Kolaylığı
  • Toplu Değişiklikler ve Yüklemeler Yapma
  • Gelişmiş Arama ve Filtreleme İşlevi
  • Metin Bul ve Değiştir Özelliği
  • Hız ve Verimlilik
  • Çevrimdışı Değişiklik Yapma
  • Hata Tespiti
  • İmport, Export Özelliği
  • Öğeleri reklam grupları ve kampanyalar arasında kopyalama ve taşıma

gibi özellikleri sayesinde siz de vakit kaybını minimuma indirerek, hesaplarınızda optimizasyon için vakit yaratmış olursunuz.

0
Category
Date