Close
k

Projects

Contact

News

Let's connect

Gizlilik açısından güvenli ölçüm nasıl uygulanır: Gelişmiş Dönüşümler

EC kurulumunu hangi dönüşüm işlemleri için uygulamak istediğinizi belirlemeniz gerekiyor. Ardından ise; Google Ads hizmet ve şartlarını imzalamanız gerekmektedir. İlk adım, hangi uygulama yöntemini seçeceğinizi görmek için dönüşüm işlemi ayarlarında etki alanına girmek olacaktır. Ve son olarak uygulama yönteminizi seçmeniz gerekmektedir.

Uygulama Yöntemleri;

İlki otomatik toplamadır. Bu seçenek bazı Google Ads hesaplarında kullanılabiliyor. Bu neden bu seçeneği görmüyorsanız manuel yapılandırmayı kullanıp EC uygulamanız gerekmektedir. CSS kodunu veya Javascript değişkenlerini/kodunu kullanarak manuel yapılandırmaya Global Site Etiketi ve Google Etiket Yöneticisi aracılığıyla erişebilirsiniz. Son seçenek ise; Google Ads API kullanmaktır.  Bu seçenek EC kurulumunda biraz daha karışık bir yoldur. Halihazırda gelişmiş bir Google Ads API kullanıcısı olanlar ve yazılım geliştirici kaynaklarına sahip olanlar için ideal bir kurulum yöntemidir.  Bugün manuel yapılandırmayı görüyor olacağız.

Google Ads paneli içerisinde dönüşümlere geldikten sonra, Google Ads hizmet ve şartlarını kabul edip etmediğinizi kontrol etmenin iki yolu bulunmaktadır. İlki ayarların altında olacaktır. Orada müşteri verisi şartlarını açarak kabul etmeniz gerekmektedir.

Bir diğer seçenek ise; doğrudan dönüşüm işlemleri bakışına gitmektir. Dönümlerde kurulum içerisinde en altta EC bölümünü görüyorsunuz. Burada “
Gelişmiş dönüşümleri aç” demeniz gerekmektedir. Hizmet ve şartları kabul etmediyseniz, açılır bir pencerede şartları kabul etmenizi isteyecektir. Bu da şartları kabul etmenin ikinci bir yoludur.

EC G-Tag Dönüşüm İşlemi

Burada size hangi yöntem ile kurulum yapmak istediğinizi soruyor.

Global site etiketi veya Google Etiket Yöneticisi seçeneğini tıklayalım ve ileri diyelim. Bir sonraki adımda dönüşüm sayfasının etki alanına gitmek. Böylece sistem, ne tür bir alt yapısı kullandığınızı görmek için web sitenizi tarayabilir. Yani, Global site etiketi veya bir Google etiket yöneticisi konteynırı için tarama yapabilir.

Burayı boş bırakıp, manuel olarak seçmek için kontrol et tercihine tıklayalım.  İlk uygulama yöntemi olarak; Global site etiketini seçelim.

Global site etiketi ile manuel yapılandırma;

Ön koşulları kontrol ettikten sonra hangi kurulum seçeneğinin sizin için daha uygun olduğunu belirlemeniz gerekmektedir.  Dönüşüm sayfasında kullanıcı verilerinin nasıl olduğuna bağlı olarak; CSS seçeneği veya Javascript değişkenlerini seçebilirsiniz. Diğer bir seçenek de web sitesini ve Global site etiketi yapılandırmasını düzenlemeniz gerekenden daha gelişmiş olan kodlama aracılığıyla olacaktır.

İlk olarak CSS seçicileri ve ardından Javascript değişkenleri aracılığıyla uygulamaya bakalım. EC değişkenlerini bulmamız gerekmektedir. Son olarak da bu dönüşüm sayfasındaki bu bilgileri kullanabilir ve Google Ads dönüşüm reklam ayarlarına bağlayabilirsiniz. CSS seçiciler ile başlayalım.Google Ads’e  kullanıcı tarafından sağlanan veriler olarak e-posta ve  telefon numarasını seçebiliriz. Bu 2 bilginin CSS seçicilerini girmemiz gerekiyor.  Bunun için web sitemizdeki dönüşüm sayfamıza gidelim. Web sitemizde incele dedikten sonra, Bu 2 bilginin CSS seçicilerini kopyalayacağız. Google Chrome geliştirici araçlarını açalım.

Chrome Geliştirici Aracı Nedir?

Chrome’un Geliştirici Aracı web sitelerinin sayfaların içeriğini /kaynaklarını incelemenizi sağlar. Yazılım geliştiricileri için büyük önem sağlamaktadır. HTML, CSS ve Javascript kodlarını inceleyebilir ayrıca sayfaların yüklenen asset’lerini ve bu asset’lerin yüklenme sürelerini görebiliriz. Chrome Geliştiricisi web sitesi kodlarının düzenleyebilmemizi ve canlı olarak yaptığımız değişiklikleri görebilmemizi sağlar.

Chrome Geliştirici Aracı Nasıl Açılır?

4 farklı yöntem ile geliştirici araçlarını açabilirsiniz. Bunlar;

  1. Tarayıcı Seçenekleri-> Daha Fazla Araç-> Geliştirici Araçları (Menu-> More Tools-> Developer Tools)
  2. CTRL + SHIFT + I tuş kombinasyonu kullanarak macOS için: ⌘ + ⌥ + I
  3. F12 ‘e basarak
  4. Bağlam menüsü ile: Web sayfasında Sağ tıkladıktan sonra (Mac için Ctrl-click), açılan menüden Inspect Element (İncele) seçeneğini seçin.

Chrome Geliştiricisinde vurgulanan eposta ve telefon numarasını bulunuz. Öğeyi sağ tıklayarak seçicilerini kopyalayınız. Bunu telefon ve e-mail için kopyalayın ve ads paneline gelerek ilgili yere yapıştırın, kaydedin.

Bunu Javascript değişkeni ile yapmak istediğinizde ise; dönüşüm sayfanızda görüntülenen veya görünen hiçbir kişisel verinizin olmadığını varsayalım. Ancak kodda, burada bilgileri içeren bazı Javascript bildirimleri görebilirsiniz. Burada görebileceğiniz gibi EC ad ve EC telefon numarası, eposta ve  telefon numarası için oluşturulmuştur. Burada öncelikle ads paneline gelerek seçim yöntemini Java script olarak değiştirmeniz gerekmektedir.

Ardından ise eposta ve telefon numarası için EC isim değişkenini kopyalamanız gerekmektedir. Diğer tüm bilgiler için de adımları tekrarlamak isterseniz Ads paneli içerisinde adımları seçerek bunu yapabilirsiniz. En önemli telefon ve email bilgileridir. İşleminizi tamamlayıp kaydedebilirsiniz.

Diğer bir kurulum seçeneği ise Google Etiket Yöneticisi( GTM) kullanarak kurulumu tamamlamaktır. Bunun için Google Ads dönüşümleri kurulumunda global site etiketi yerine Google Etiket yöneticisini seçmeniz gerekmektedir.

Bu aşamada web sitesiniz dönüşüm oluştuktan sonraki tetikleyicinizi kurmayı unutmayınız. GTM’i açınız ve kurmuş olduğunuz Google dönüşüm alanınızı bulunuz.

Burada göreceğiniz üzere; web sitenizden kullanıcı tarafından sağlanan verileri dahil et diyen yeni bir seçeneğimiz var. Bunu etkinleştirmeniz gerekmektedir.

Etkinleştirme sonrasında açılan alt alandan “ New Variable” seçeneğine tıklayınız.

Web sitesine veri göndermek için; kullanıcı tarafından sağlanan yeni değişkeni oluşturmanız gerekmektedir. Burada Manual configuration e posta ve telefon adresinizdir. Bir sonraki adım olarak; yeni  bir özel değişkeni oluşturarak eposta adresini bağlamak istiyoruz.  Yani CSS seçicilerinin eposta adresi hakkındaki  bilgileri alması için yeni bir değişken oluşturacağız. Ve değişken için yeni bir dump öğesini seçeceğiz.

Burada yeni değişken seçerek;

Değişken methodumuzu CSS olarak seçeceğiz. Ve değişkeni e posta olarak adlandıracağız.

Dönüştürme sayfasından seçilen öğeleri kopyalamanız gerekmektedir. Global site etiketinde yaptığımız gibi Chrome Geliştiricisini açın ve CSS  seçicilerini kopyalayın element selector kısmına kopyalayın. Ardından kaydedin.

Aynı işlemi, telefon, ad soyad vb

Kurulumu tamamladıktan 72sa sonra çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz.

Bu çalışmadan geçen 72sa sonrasında uygulamanın doğru çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için; Google adsteki dönüşüm işlemlerine gidiniz ve etiketinizi kopyalayınız.

Chrome Geliştiricisini açın ve Network kısmında etiketi filtrenin olduğu alanda çalıştırın. Etiketimiz trigger tarafında çalışacağından sonuç sayfasındaki çalışmayı kontrol edebiliriz. Etiketi yapıştırdıktan sonra sayfayı yenilemeyi unutmayınız. Burada gördüğünüz üzere bir çok sayıda sinyalimiz bulunmaktdır. (Bu kısmı yaparken sayfanızın teşekkürler/alışveriş sonrası alanda olduğundan emin olun)

Atike Tokat Çetin

Associate Director

0
Date