Apple, kendi ekosisteminde yer alan cihazlar arasında AirDrop ile dosya paylaşım imkanı sunuyor. Google, AirDrop alternatifi Nearby Share teknolojisini kullanıma sundu.

Google, Nearby Share teknolojisini kullanıma sundu

CES 2022’de karşımıza çıkan Nearby Share, bir yıl aranın ardından beta sürüm olarak karşımıza çıktı. Şimdilik sadece Windows işletim sistemi için kullanıma sunulan teknolojinin yakında Linux ve macOS için de aktif edileceği tahmin ediliyor.

Google, Nearby Share teknolojisini kullanıma sundu

Yeni teknolojinin çalışması için 64 bit Windows 10 veya Windows 11 işletim sistemi gerekiyor. Henüz ARM tabanlı cihazları desteklemeyen teknolojinin Raspberry Pi benzeri cihazlara da gelmesi bekleniyor.

Nearby Share’in çalışması için Bluetooth ve Wi-Fi’yi cihazınızda etkinleştirmiş olmanız gerekiyor. Şirket, Nearby Share teknolojisini kullanmak için cihazların 5 m içinde olması gerektiğini açıkladı. Nearby Share aracılığıyla gönderilen dosyaların uçtan uca şifreleme ile korunduğunu belirtmekte fayda var.

Nearby Share teknolojisini kullnamak için, buraya tıklayarak Windows kurulum dosyasını indirebilirsiniz. Bu özelliğin Android 6 ve üzeri sürümlerde çalıştığını belirtmekte fayda var.

Android’de yer alan Yakındaki Paylaşım özelliğinde olduğu gibi, bilgisayarınızı herkese, yalnızca kişilere, cihazlarınıza görünmesini sağlayabilirsiniz. Nearby Share teknolojisini kullanırken, diğer cihazlara dosya göndermek veya almak için dosyaları sürükleyeceğiniz bir pencere bulunuyor. Bilgisayarınızda veya telefonunuzda bulunan dosyaları, açılan pencereye sürükleyerek kolay bir şekilde paylaşabilirsiniz.

Kaynak