Podcast’ler özellikle Spotify’da oldukça dinleniyor. Büyük rakip YouTube’un da uzun süredir podcast getireceği bilgisi mevcuttu. Fakat bununla ilgili herhangi bir açıklama ya da test edilen özellik yoktu. Bugün YouTube’dan Kai Chuk, yaptığı açıklamada YouTube Music için podcast geleceğini açıkladı. Peki, yeniliğin detayları neler olacak? Haberin ayrıntılarına hep birlikte göz atalım.

YouTube Music için podcast arka planda da oynatılabilecek!

Podcast serileri özellikle de son zamanlarda Türkiye’de ve dünyada çok popüler. En çok Spotify üzerinden dinlenen bu küçük ve bilgilendirici içerikler, YouTube için de geliyor. YouTube’dan Kai Chuk, On Air Fest’de yaptığı açıklamada yakın zaman sonra geleceğini açıkladı.

Podcast serileriyle ilgili çok fazla detay verilmese de telefonun ekranı kilitli haldeyken bile çalacağı belirtildi. Çünkü birçok insan podcast dinlemeyi herhangi bir ev işi yaparken ya da uyumadan önce dinlemeyi tercih ediyor. Ama en önemlisi de en büyük rakibi Spotify’da da bu özellik mevcut.

İki platformun bu alanda rekabet oluşturması için ise bu özelliğin gelmemesi kaçınılmaz. Öte yandan YouTube, içerik oluşturuculara gönderdiği bir e-postada bu yılın sonlarında platforma podcast yükleyebileceklerini belirtti. Fakat şirket, öncelikle bu uygulamanın ABD’de daha sonra ise sırasıyla tüm ülkelerde kullanılacağını duyurdu.

Podcast platformu Buzzsprout’tan Alban Brooke, YouTube Music için podcast serilerinin öncelikle sadece ses daha sonra ise ses ve video ile birleştirerek sunulabileceğini de belirtti.

YouTube konuyla ilgili şu sözleri dile getirdi:

“Yakında ABD’deki kullanıcılar için hem sesli hem de video öncelikli podcastleri YouTube Music’e getirmeye başlayacağız. Bu, kullanıcıların zaten YouTube’da sevdikleri podcast’lerin dinlemek istedikleri her yerde kullanılabilir olmasına yardımcı olacaktır.”

Kaynak