Digital House Digital Agency

YouTube’dan herkesi sevindirecek özellikler geliyor!

Dünyanın en büyük video paylaşım platformu YouTube, yeni özelliklerini kullanıma sunmaya hazırlanıyor. Bu özellikler hem içerik üreticilerini hem de kullanıcıları sevindirecek. İşte karşınızda şirketin geleceğe yönelik planlarının ilk adımları; YouTube dublaj ve podcast…

YouTube videolara dublaj ekleme özelliği getiriyor!

YouTube, içerik üreticilerinin hazırlamış olduğu videolara dublaj ekleme özelliği sundu. Bu özellik sayesinde videolarınızı daha geniş bir kitleye ulaştırabilir ve izlenmelerinizde de büyük artış yakalayabilirsiniz.

YouTube, her ne kadar kendi platformu için dublaj özelliğini sunmuş olsa da ses parçalarını eklemek için farklı uygulamlardan yardım almak gerekiyor. Daha sonrasında içerik üreticisinin eklediği bu sesler, video yüklendikten sonra kullanılabilir hale geliyor.

YouTube dublaj özelliği ilk deneyenlerden biri 135 milyon abone ile MrBeast kanalının sahibi Jimmy Donaldson oldu. MrBeast bu özellik kapsamında 11 videosunu 11 dilde seslendirdi. Bu yeniliği denemek için videoya girmeniz, alttaki menüden  “ses parçası” veya “audio track” kısmına basmanız gerekiyor. Ardından mevcut dillerden dilediğinizi seçebiliyorsunuz.

Son olarak dublaj özelliği şu an sadece uzun videolarda var. Ancak şirketin bu özelliği ilerleyen dönemlerde Shorts videolarına getirmesi bekleniyor.

Youtube Music’e podcast özelliği geliyor!

Youtube’un bir başka yeniliği ise podcastler oldu. Son yıllarda popülerleşen bu ses içeriği artık YouTube Music’te ücretsiz bir şekilde yer alıyor. Şirket sözcüsü Kai Chuk, The Verge’ e verdiği röportajda, yakın zamanda uygulamanın faaliyete geçeceğini, podcast’leri daha keşfedilebilir ve erişilebilir hale getireceklerini belirtti.

YouTube Music: Google to axe Play Music in October - BBC News

Podcast’ler arka planda dinlemek ücretsiz olacak, yani dinlerken telefonunuzu kilitleseniz bile program kesintiye uğramıyor. Ancak ücretsiz hizmette reklam desteği olduğunu belirtelim. Sadece ABD’de kullanılan özelliğin ne zaman ülkemize geleceği konusunda henüz net bir bilgi yok.

Kaynak

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir