Digital House Digital Agency

Facebook’tan profil için tepki çeken değişiklik!

Meta’nın sosyal medya platformu Facebook, profil sayfasında önemli bir değişikliğe gidiyor. Şirket, sayfa içerisinde yer alan biyografi kısmından yıllardır yer alan birkaç bilginin kaldıracağını açıkladı. Söz konusu değişiklik, sosyal medyada tepki gördü.

Facebook kullanıcı profilinde bu bilgiler olmayacak

Facebook, kullanıcıların kendilerine özel olan sayfalarına haklarında bilgi koymalarına olanak sağlıyor. Biyografi kısmı olarak geçen bu bölüme, kişinin mesleğinden adresine kadar birçok detay yazılabiliyor.

Facebook’un çatı şirketi Meta, kullanıcının profilinde yer alan biyografi bölümündeki “cinsel yönelim”, “dini görüş”, “siyasi görüş” ve “adres” alanlarının kaldırılacağını açıkladı. Öyle ki şirketin bu kararı, sosyal medyada büyük tartışmalara neden oldu.

Tepki çeken değişiklik, 1 Aralık’tan itibaren yürürlüğe girecek. Şirket, konuya ilişkin herhangi bir açıklama yapmadı. Ancak tahminler, diğer insanlar tarafından görülebilen bu bilgilerin, kullanıcının dışlanmasına sebebiyet verebileceğine işaret ediyor.

Meta, radikal kararlar almaya devam ediyor

Facebook’taki profil değişikliğinin yanı sıra Meta, radikal kararlar almaya devam ediyor. Şirket, azalan gelirleri nedeniyle yüzde 13‘e tekabül eden 11 bin çalışanı işten çıkarttı. Aynı zamanda 2023’ün ilk çeyreğine kadar yeni personel almayacağını da açıkladı.

Facebook'un çatı şirketi Meta.

Aslına bakacak olursak bu işten çıkarma kararı pek de sürpriz karşılanmadı. Zira Meta tarafından paylaşılan gelir raporuna bakacak olursak, 2022’nin üçüncü çeyreğinde rekor bir kayıp bildirdi. Şirket, 16 ayda 730 milyar dolar kaybederek 270 milyar dolarlık pazar değerine geriledi. Aynı zaman firma hisseleri, 2016 yılında bu yana dek en düşük seviyeyi gördü.

Meta, özellikle Metaverse yatırımlarından ötürü oldukça zararlı çıksa da şirketin yöneticisi Mark Zuckerberg, çalışmaların on yıl içerisinde meyve vereceğini söylüyor.

Facebook'un çatı şirketi Meta.

Kaynak

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir