YouTube, Premium abonelerine şimdiye kadar reklamsız kullanım, arka planda oynatma ve çevrim dışı indirme özellikleri sunuyordu. Şirket aldığı bir karar ile birlikte YouTube Premium avantajlarını genişletme yoluna gidiyor. YouTube Premium; birlikte izleme, artırılmış bitrate ve video sıralama gibi özelliklere kavuşuyor.

YouTube Premium kullanıcı deneyimini artırmak istiyor

Google Meet Live Sharing ile Android kullanıcılarına hâli hazırda YouTube videolarını birlikte izlemelerine olanak tanınıyor. Şimdi ise benzer şekilde YouTube Premium’a SharePlay desteği eklenerek FaceTime üzerinden iOS kullanıcılarının da ortak video izlemelerine olanak sağlanacak.

Bunun yanı sıra iOS kullanıcıları YouTube Premium’da artırılmış bitrate’e sahip 1080p kalitedeki videolara ilk ulaşan aboneler olacak. Videoları daha net ve kaliteli hâle getirdiği ifade edilen 1080p Premium seçeneğinin ilerleyen günlerde Android’de de sunulması planlanıyor.

YouTube Premium’da sunulan bir diğer özellik ise mobil kullanıcılar için videoları sıraya alma seçeneği olacak. Bugünden itibaren, telefon ve tablet kullanan YouTube Premium kullanıcıları, videoları sıraya alma özelliğinden yararlanacak. Hâli hazırda tarayıcı üzerinde kullanılabilen bu özellik böylece mobil kullanıcılara da ulaşmış oldu.

YouTube aynı zamanda ‘izlemeye devam et’ seçeneğini de genişletiyor. Bundan böyle telefonda izlenip yarıda bırakılan bir video tarayıcı üzerinden YouTube’a giriş yaptığınızda sağ alt köşede belirecek. Son olarak YouTube, çevrimdışı kullanım için önerilen videoları otomatik olarak depolayan bir akıllı indirme özelliği de sunmaya başlıyor.

Kaynak