Close
k

Projects

Contact

News

Let's connect

Yandex Ads ( Yandex.Direct)

Yandex, dünyada en çok tercih edilen arama motorlarındandır. Google reklamları ile temelde benzer bir prensibe sahip olmakla birlikte, Google’a kıyasla daha az kullanıldığı için reklam maliyetleri daha düşüktür. Sahip olduğu kullanıcı sayısı ve sunduğu detaylı hedefleme seçenekleri ile özellikle Rusya pazarı için geri dönüşü yüksek ve karlı bir pazarlama platformdur. Yandex Direct adı ile bildiğimiz bu platform üzerinden basit ve hızlı bir şekilde özel ya da mcc hesap açarak reklamlarınızı kurgulamaya başlayabilirsiniz.

Yandex reklam ağı, Yandex arama sonuçlarının yanı sıra reklam ağındaki on binlerce site, mobil uygulama ve smart TV’ye reklam verebilirsiniz.

Birden fazla reklam modeli olan Yandex.Direct’te en çok tercih edilen ve kullandığınızda verimli sonuçlar alabileceğiniz reklam türleri Arama Reklamları, Görüntülü Reklamlar, Video Reklamlar ve Uygulama Reklamları’dır. Bir reklam hesabı kurup reklamlarınızı yayınlamaya başlamadan önce Google Anayltics gibi bir tool olan Yandex Metrica’yı kurmanızı öneririz. Bu şekilde reklamlarınızın performansını ölçümleyebilir ve ona göre reklamlarınızı optimize edebilirsiniz.

Yandex Reklam Modelleri

 Arama Reklamları

Bu reklam modeli ile Google Ads’te olduğu gibi belirlediğiniz anahtar kelimeler için reklam verebilirsiniz. Arama reklamları ile ürün ve hizmetlerinizi ilgili aramalarda gösterilmesini sağlayabilirsiniz. Rekabet düzeyi daha düşük bir reklam platformu olduğu için çok daha uygun tıklanma başı maliyetler ile kaliteli bir trafik çekebilir ve dönüşüm oranlarınızı artırabilirsiniz.

Görüntülü Reklamlar

Bu reklam modeli ile işletmenizin ürün ya da hizmetlerini ilgili kullanıcıların karşısına çıkarabilirsiniz. Google Ads’te olduğu gibi markanızın marka bilinirliği artırmak için tercih edebileceğiniz bir kanal olmakla birlikte dönüşüm odaklı kampanya kurguları da yapabilirsiniz. Yine maliyetler açısından daha düşük olduğunu söyleyebiliriz. Remarketing ya da New User odaklı hedeflemeler yapabilirsiniz. Görüntülü reklamlarda sadece sabit görsel değil video içerikler de kullanabilirsiniz. Video içerikler ile daha yüksek etkileşim ve tıklanma oranları elde edebilirsiniz.

Uygulama Reklamları

Yandex.Direct ile uygulamanız için tanıtım ya da uygulama indirme amacıyla da reklam verebilirsiniz. İOS ya da Android uygulamalarınızın reklamlarını oluşturabilirsiniz. SDK entegrasyon sürecini de plaform ile iletişime geçip kolayca tamamlayabiliyorsunuz.

Esra Karaoğlan

Sr. Performans Marketing Executive

0
Date
Tags: