TikTok, kullanıcıların uygulamada çok fazla zaman geçirdiği ve uyku saatlerini aksattığı için yeni bir özellik üzerinde çalışıyor. Uyku Hatırlatıcı adı verilen fonksiyon, adından da belli olduğu gibi TikTok kullanıcılarının uykularının düzene girmesinde yardımcı olacak. Peki test edilen yenilik nasıl çalışacak ve detayları neler? Habere hep birlikte göz atalım.

TikTok, Uyku Hatırlacı’nın etkin olduğu durumlarda bildirim yollamayacak

Sosyal medya kullanıcıları, büyük oranda uyku öncesi video izliyor. TikTok için de durum aynı. Bu nedenle ardı arkası kesilmeyen ve dikey kaydırmayla hızla geçiş yapılan videolar, kullanıcıları uzun süre ekranda tutuyor. Bu nedenle TikTok kullanıcıları uzun süre uygulama içinde zaman geçirerek uyku saatini geçiriyor.

Sosyal medya uygulaması TikTok, bunun önüne geçmek için Uyku Hatırlatıcı özelliği üzerinde çalışıyor. Test edilen özellik sayesinde platform, belirlenen aralık içinde 7 saat dolana kadar kişiye bildirim göndermeyecek. Ek olarak da uyku saati gelince uygulamadan çıkmak için kullanıcıya bildirim yollayacak.

Sosyal medya devi, daha önce de kullanıcıların uygulama içinde daha fazla kontrolünü sağlayan ekran süresi yönetim araçlarını sundu. Aynı zamanda da geçtiğimiz aylarda uygulama içi bir araç başlattı. Bu sayede kullanıcılar; 10,20 ve 30 dakikalık mola hatırlatıcıları bildirimi almaya başladı.

Öte yandan TikTok’un Uyku Hatırlatıcı dışında genç yaştaki kullanıcıları için benzer bir uygulaması zaten mevcut. 13-15 yaş arasında kullanıcılar, 21.00 sonrası; 16-17 yaş aralığındaki kullanıcılar ise 22.00 sonrasında bildirim almıyor.

Kaynak