Instagram, özellikle geçen yıl TikTok’la rekabet ederken kendi benliğinden sıyrıldı ve fotoğraflar yerine videoları ön plana çıkarmaya başladı. Reels adlı videolarla kullanıcılarının daha fazla etkileşim almasını sağlayan platform, bazı hesapların bundan şikayet etmesine de neden oldu. Instagram CEO’su Adam Mosseri, açıklama yaparak bu konuyla ilgili değişikliklere gideceklerini belirtti. Peki, Instagram’ın algoritması nasıl şekillenecek? Haberin detaylarına hep birlikte göz atalım.

Instagram CEO’su Adam Mosseri, platformda fotoğrafların da öne çıkacağını açıkladı

Instagram CEO’su Adam Mosseri, yaptığı açıklamada geçen yıl için video öne çıkarma konusunda abarttıklarını kabul etti. Ünlü CEO, Instagram için fotoğraf paylaşma odaklı kurulduğunu anlatarak ilerleyen dönemde video fotoğraf ve video gönderileri için bir denge olacağını belirtti.

Instagram’ın videoları öne çıkarmasındaki en büyük nedeni, TikTok’un sosyal medya platformları arasında kısa sürede büyüyerek zirvede yer alması oldu. Fakat bu durum, Instagram üzerinde sadece fotoğraf paylaşmak isteyen kullanıcılar için oldukça can sıkıcı bir hale geldi.

Mosseri, konuyla ilgili şu sözlere de yer verdi:

“Bence 2022 yılında videoya aşırı odaklandık ve sıralamayı çok ileri götürdük. Temelde çok fazla video ve yetersiz fotoğraf gösterdik. Onu artık dengeledik, bu nedenle birinin fotoğrafları ve videoları ne sıklıkta beğendiği ve birinin fotoğraflara karşı videolara ne sıklıkla yorum yaptığı gibi şeyler kabaca eşittir. Bu, her şeyin dengelendiğine dair iyi bir işarettir.”

“Ancak fotoğraflar her zaman yaptığımız işin önemli bir parçası olacak ve her zaman Instagram’da ve başka yerlerde fotoğraf bulmayı seven ve bu konuyla ilgilenen insanlar olacaktır. Bu konuda çok net olduğumuzdan emin olmak istiyorum.”

Adam Mosseri, video ve fotoğraf dengesi dışında ek olarak spam hesapların son zamanlarda Instagram üzerinde artması ile de ilgili konuştu. CEO, bununla ilgili çalışmaları olduğunu ve ellerinden geleni yaptıklarını açıkladı.

Kaynak