Google Mesajlar, önceden söz verdiği gibi gruplar için Uçtan Uca Şifreleme özelliğini test ettiğini açıkladı. Yenilik, şu anda beta sürümünde mevcut kısa süre sonra kararlı sürüme de gelecek. Firma, ayrıca büyük rakibi Apple’ın Zengin İletişim Servisleri anlamına gelen RCS (Rich Communication Services) ile desteklenmediği için de yine konuyla ilgili görüşlerini dile getirdi. Haberin detaylarına hep birlikte göz atalım.

Grup sohbetleri için Uçtan Uca Şifreleme, gizlilik konusunda etkili olacak

Google Mesajlar, RCS’yi benimsemesinden sonra Şifreleme özelliğini getireceğine dair söz vermişti. Kısa süre önce Reddit kullanıcıları tarafından özelliğin test edildiği paylaşılmıştı. Fakat daha sonra bu özellik kararlı sürüme gelmeden kısa süre içinde geri kaldırıldı. Google Mesajlar, şimdi yine grup sohbetleri için Uçtan Uca Şifreleme özelliğini test etmeye başladı.

Uçtan Uca Şifreleme özelliği sayesinde Google dahil uygulamadaki herhangi bir mesajı üçüncü taraf olarak okuyamayacak. Şirket, bireysel sohbetler için Uçtan Uca Şifreleme özelliğini ise 2021 yılında getirmişti. Google Mesajlar, yenilik sayesinde gizlilik konusunda kullanım deneyimini bir adım daha ileriye taşımış olacak.

Öte yandan Google, yenide Apple konusunda RCS’yi benimsemediği için şu açıklamaları yaptı:

“Apple, RCS’yi benimsemeyi reddediyor ve iPhone’lu kişiler Android telefonlu kişilerle mesajlaştığında SMS’e güvenmeye devam ediyor, bu da mesajlaşmalarının 1990’larda takılıp kaldığı anlamına geliyor.”

Ayrıca bugün Sunbirds adlı şirketin iMessage’yi Android cihazlara entegre etmek için bir uygulama geliştirdiği ortaya çıktı. Firma, uygulamayı sunduğu sırada iMessage kullanarak iOS ve Android arasında iletişim kurulduğunu gösteren ekran görüntülerini Samsung cihaz üzerinden gösterdi. Fakat iPhone’un ekranında yer alan ekran görüntülerini yaptığı sunum sırasında paylaşmadı.

Kaynak