Elektromarketim SEO Case Study

elektromarketim

Marka Hakkında

Yalova’da 1990 yılında taahhüt hizmetiyle başladığı iş hayatına 1995 yılında elektrik malzemeleri toptan satışı yapmak üzere Ümelsan Elektrik İnş. Day. Tük. Mal. San. ve Tic. Ltd. Şti. isimli şirketi kurarak adım atan Elektromarketim her geçen gün geliştirerek yenilikçi, istikrarlı ve güvenilir bir marka olarak hayatımıza girmiştir. 2019 yılında yenilik yapmaya karar vererek Elektromarketim Bilişim Hizmetleri ve Elektronik Ticaret A.Ş. ‘yi kurmuş ve gelişen teknolojiye uyarak geleceğin ticaret şekli olacak online satış hizmetine başlamıştır.

Projedeki Problemler & Zorluklar

Elektromarketim kategori ağacı ve ürün gamı olarak geniş bir yelpazeye sahiptir. Elektromarketim websitesini daha iyi taramak için sunucu desteği ile çalışılması gerekmekteydi. Çalışmaya başlandığı zaman sitede 90.000 kadar 404 hatası bulunmaktaydı. Yaklaşık olarak 1500 kadar kategoriye sahip olan Elektromarketim sitemizin öncelikle teknik sorunlarını çözmemiz gerekiyordu.

Sitemizde bulunan teknik sorunlar dışında content seo ve on page seo adımlarında da sorunlar mevcuttu. Eksik ve duplikasyon olan meta tags yapılarımızın düzenlenmesi, heading kurgularımızın optimize edilmesi gerekmekteydi. 1500 kadar bir kategoriye sahip olan ve oldukça geniş bir ürün yelpazesi ile hizmet veren Elektromarketim sitemiz için kelime araştırması bazlı on page SEO geliştirmeleri yapılmalıydı.

Crawl budget optimizasyonu için ise düzenli olarak robots.txt kontrol edildi ve sitemap güncel tutuldu.

Kategori yazılarımızın SEO uyumlu olmaması ve internal link kurgularında hatalarının bulunması ise site içinde karşılaştığımız belli başlı hatalardandı.

Proje Hedefleri & Alınan Aksiyonlar

Bu sorunların en başını çeken 404 çalışmalarımızı düzenli olarak iletirken crawl budget optimizasyonumuz için robots.txt ve sitemap optimizasyon çalışmalarımızı da devamlı olarak gerçekleştirdik. 3xx Inlinks problemlerimizi çözmek için aksiyonlar aldık ve link kurgularımız ve index sayımızı arttırmak amacıyla footer optimizasyonumuzu gerçekleştirdik.

Anahatar kelimelerimiz ile doğru landing pagelerimizi sinyallemek için kelime araştırması yaparak meta tags ve heading kurgularımızı iyileştirdik. Kategori yazılarımızın güncellenmesi ve internal kurgularımızın optimize edilmesi ile site içinde bulundurduğumuz anahtar kelime sayımızı arttırdık ve anahtar kelimelerdeki avg. positionlarımızı iyileştirdik.

Structured data çalışmalarımız ile anasayfa, ürün sayfaları, breadcrumb yapısı gibi noktalarımızı iyileştirdik.

Filtre kurgumuzu optimize ederek Ux odaklı bir yapı oluşturmayı hedefledik. Öne çıkarmak istediğimiz ve conversion arttırmak istediğimiz sayfalar üzerinde teknik, content ve on page çalışmalar ilettik. Google’da 1-20 ve 20-50 arasında sıralama alan kelimelerimiz özelinde iyileştirmeler yaparak avg. positionlarımızı iyileştirmeyi hedefledik.

Proje Sonucu

Analytics verileri baz alındığında;

Organik Dönüşüm incelendiği zaman ise Revenue artışı %423 olarak tespit edilmiştir.

1 Mayıs 2022 – 31 Mayıs 22 ve 1 Kasım 2022 – 30 Kasım 2022 tarihleri arasındaki New User sayısı karşılaştırıldığı zaman %300 artış gözlemlenmiştir. Organik Trafik verilerimizde ise aynı tarihler arasında %278 artış gözlemlenmektedir.

Aynı tarihler kıyaslandığı durumda Bounce Rate oranımızda %14 düşüş gerçekleşmiştir.

 

Başlangıç tarihi olan 31 Mayıs 2022 tarihinden 30 Kasım 2022 tarihine kadar yürütülen proje kapsamında Google Search Console baz alınarak Click verilerinde %92 artış gözlemlenmiştir. Yine aynı tarih baz alınarak Impression verilerimizi hesapladığımız zaman Impressionlarımızda %85 artış gözlemlenmiştir.

Aynı tarih aralığı olan 31 Mayıs 2022 – 30 Kasım 2022 tarihlerinde Non-Brand Click datalarını incelediğimiz zaman %113 oranında yükseliş gerçekleşmiştir. Impression datalarımızı incelediğimiz zaman ise aynı tarihler arasında %57 artış gözlemlenmiştir.

 

Projedeki Problemler & Zorluklar

Blog sayfamızı incelediğimizde teknik problemlerin yanı sıra link kurgularında, şema etiketlerinde ve on-page seo çalışmalarında optimizasyonlar gerektiği tespit edilmiştir.

İçeriklerin doğru kategoriler altında, kullanıcı sorgusuna en kapsamlı şekilde cevap verecek şekilde yazımında bazı sorunlara rastlanması, heading yapılarında ve içerik akış kurgularında optimizasyon ihtiyacının bulunması, link kurgusu kullanılmaması ve blog tarafından web sitesine link yönlendirmelerin yeterli olmaması belli başlı problemlerdendi.

Proje Hedefleri & Alınan Aksiyonlar

Elektromarketim Blog projemizde öncelikle anasayfamızı kontrol ederek duplikasyon yaratan linkleri düzenledik. Footer alanımızı düzenleyerek önce çıkarmak istediğimiz içeriklerimizi linkledik ve indexe girmelerini sağladık.

Blog conversionını arttırmak amacıyla ürün ve hizmetlerimizden bahsetmek ve web sitemize link kurgusu kurmak için stratejiler oluşturduk.

Kendin Yap ve Dekorasyon gibi en çok trafik çeken kategorilerimiz başta olmak üzere düzenli olarak blog içerik briefleri hazırladık. Bu blog yazılarımızın on-page SEO çalışmalarını tamamladık ve internal link kurgularını gerçekleştirdik. Her blog yazımızın altına ilgili bog kategorisi için link kurgusu yerleştirdik ve ilgili içerikleri linkledik.

Sitemiz özelindeki teknik ve on page SEO hatalarımızı düzenli taramalar ile tespit ettik ve optimizasyonlarımızı gerçekleştirdik.

Crawl budget için sitemap dosyamızı optimize ederek güncelledik.

Proje Sonucu

1 Mayıs 2022 – 31 Mayıs 2022 GSC verimiz ile 1 Kasım 2022 – 30 Kasım 2022 GSC verimizi kıyasladığımızda click verimizde %95, impression verimizde %54 artış gözlemlenmiştir. Average positionımızda ise aynı tarihleri kıyasladığımızda %15 iyileşme gözlemlenmiştir.

 

case_kapak2

 

Proje Sorumlusu: Ekin Coşkun , Ayça Ofluoğlu

SEO

Ekin Coşkun & Ayça Ofluoğlu

Date